Tippek és tapasztalatok munkaerőpiaci helyzetekre (ti kérdeztek) - hetikraftie #12
Ezen a héten olyan eseteket dolgoztunk fel, amikkel kapcsolatban az utóbbi időben megkerestetek, és talán másoknak is hasznosak lehetnek a válaszok.
Egy új formátummal jelentkezem a héten, remélem érdekesnek találjátok az elhangzottakat:
Visszavonták az ajánlatomat, mit tegyek?
Ez az egyik talán legkellemetlenebb helyzet, amivel találkozni lehet a munkakeresés folyamata alatt. Bármennyire is sokan gondolják azt, hogy ezt jogilag nem lehet megtenni, a kemény igazság viszont az, hogy meg lehet. Bármikor visszavonhat egy ajánlatot a leendő munkáltatód, ezzel kellemetlen helyzetbe hozva téged. Mit lehet ilyenkor tenni? Megpróbálhatsz beszélni erről a céggel, de ilyen esetekben ritkán van visszaút. Tipikusan hirtelen bejelentett hiring freeze, vagy rosszabb esetben akár belső leépítés is lehet a háttérben. Amit érdemes viszont megtenni, az előző munkáltatóddal felvenni a kapcsolatot. Többek között ilyen helyzetek miatt is szoktam azt javasolni, hogy ha fel is mondasz valahol, ne égesd fel a hidakat. Sosem tudhatod, mit hoz az élet, sokan mennek vissza korábbi munkahelyekre dolgozni. A tapasztalatom az, hogy egy-egy visszavont ajánlat esetében is sokakat vettek vissza. Ha ez valamiért nem opció, érdemes lehet használni a kapcsolati hálód, illetve gőzerővel nekimenni az összes állásportálnak.
Szóbeli ajánlatot kaptam, felmondhatok?
Először is, a legfontosabb egy szóbeli ajánlat esetében, hogy addig nem szabad felmondani a jelenlegi munkáltatódnál, amíg nem kaptál írásos ajánlatot, és ezt te szintén írásban el nem fogadtad. Nem egyszer találkoztam olyan esettel, amikor elhangzott szóban egy ajánlat, de írásban vagy nem érkezett meg, vagy nem feltétlenül azok az ígéretek érkeztek meg, amit vártál a telefonos beszélgetés alapján. Adódhat úgy is, hogy hetek telnek egy szóbeli és az írásos ajánlat kiadása között. Mindig legyetek ebben körültekintőek, mert sajnos több olyan esettel is találkoztam, amikor valaki úgy mondott fel, hogy még várt egy ajánlatra, majd végül ez nem érkezett meg és két szék közül, a pad alá esett. Komoly, professzionális körülmények között működő cégek mindig adnak írásos ajánlatot, soha nem hallasz tőlük olyat, hogy “eddig mindenkinek csak szóban adtunk ajánlatot és nem volt gond” és hasonlók. Red flag, run!
Rövid deadline van az ajánlaton, miért csinál ilyet egy munkáltató?
“2 napot kaptam egy ajánlat elfogadásra, pedig transzparens voltam azzal kapcsolatban, hogy várok egy másik ajánlatot is egy héten belül.”
Ez egy viszonylag klasszikus taktika munkáltatói oldalon. Szeretnek abból előnyt kovácsolni, hogy ők adtak neked először ajánlatot. Rövid határidőnél lehetőségük van arra, hogy kizárják a másik ajánlatot, amire esetleg még vársz, illetve a counter-offer lehetőségét is csökkentik, sarokba szorítva a jelenlegi munkáltatód. Én személyesen nem szeretem ezt a fajta attitűdöt, nálam egyértelműen red flag. Nem mondom, hogy azonnal hátat kell fordítani egy ilyen helyzetben, de ha belegondolsz, elég sokat elmond kultúráról, ami a céget feltételezhetően egyéb területeken is jellemezheti. Szerintem ezzel az igazán jó jelölteket nem megszerezni lehet, hanem elriasztani. Tudom, hogy van, amikor ez bejön, mert valaki félelemből elfogadja az ajánlatot és emiatt visszaélnek ezzel a gyakorlattal, mint “jól bevált” módszerrel. Összességében nem építi a pozitív élményt és a munkáltatói brandet, ha egy cég tudatosan ezt a módszert alkalmazza, nem törődve a kockázatokkal. A belső működést tekintve is felvethet kérdéseket, mennyire lehet párbeszédet folytatni, vagy éppen mennyire ultimátumszerű a kommunikáció.
El akarom hagyni a céget ahol dolgozom, mennyire lehetek ebben transzparens?
Azt hiszem korábban részben érintettük a counter-offer témával kapcsolatban a főnök - beosztott viszonyt. Én mindig óvatosan kezelném a transzparens kommunikációt, mert túl sokat láttam vezetőket visszaélni szenzitív információkkal. Ha úgy érzed, tényleg jó kapcsolatod van a vezetőddel, szerintem természetes a transzparencia, de ha picit is kétséges számodra a túloldal esetleges szándéka, én ebben az esetben nem kockáztatnék. A jelenlegi piaci helyzetben minőségi cserékkel és akár leépítésekkel is találkozhatsz, nem javasolnám, hogy bárki is feleslegesen kockázatos helyzetbe hozza magát.
Referenciákat kértek tőlem fejlesztőként (korábbi munkáltatóktól), ez mennyire bevett szokás?
Fejlesztőknél én nagyon ritkán találkozom ezzel, bár remote környezetben egyre népszerűbb a lehetséges visszaélések miatt, de egy zártabb piacon pl. Magyarországon belül toborozva nem tipikus eset. Általánosságban magasabb szinten, főleg vezetőknél bevett szokás a reference check (meg kell adni olyan kontaktokat, akiket megkereshet a leendő munkáltatód). Tipikusan az ajánlatot megelőző lépés szokott lenni és nekem az a tapasztalatom, hogy ezeken nagyon ritkán szoktak elcsúszni a pályázók. Természetesen láttam rá példát, de érdemes úgy kiválasztani azokat a kontaktokat, hogy erre az esély marginális legyen: ne azt a vezetőt add meg például, akivel nem volt kiegyensúlyozott a viszonyod, vagy olyan vezetőt, aki a kommunikációs stílusának köszönhetően senkiről sem tud megfelelően nyilatkozni.
Végezetül nem felejtsétek, május 8-án jön az első idei kraftie meetup, ahol a backend-fejlesztés jelenét és jövőjét vizsgálgatjuk munkaerőpiaci és technológiai szempontból. Az utolsó két Kraftie adásban pedig az informatikai vezetősködés árnyoldalairól, illetve a magas (senior fölötti) engineering pozíciók mögötti elvárásokról beszélgettünk.
Írjatok nekünk, vagy gyertek a Discordra beszélgetni! Ha pedig tetszett ez az anyag, és eddig még nem tettétek meg, iratkozzatok fel itt alább. :)
Jövő héten ismét jelentkezünk!
Batiz Péter (zero)
Addig nem mondunk fel, amig az uj helyen ala nem irtuk a munkaszerzodest. Ha pedig meg elotte visszavontak a szobeli ajanlatot, akkor dolgozunk tovabb a jelenlegi helyen, es palyazunk tovabb.
Ha 2 helyre is palyazol, es a kevesbe preferalt (A) ad eloszor ajanlatot, es a preferalt (B) helyen nem lesz dontes, mire az A-nal vissza kell jelezni, akkor 2 dolgot tehetsz:
a) bedobsz A-nak valami pehelysulyu igenyt emailben, igy nyersz 1-2 napot, amig atfutjak az igenyt. Itt a lenyeg az idohuzason van
b) elfogadod A ajanlatat, es itt is par napot kersz, amig el tudsz menni hozzajuk, hogy alaird. Itt is az idohuzason van a hangsuly
Na most ha B nem jon ossze, akkor a zsebedben van a biztos A. Ha azonban amikor mar a felmondasi idodet toltod a jelenlegi helyeden, B is ajanlatot ad, akkor itt is 2 dolgot tehetsz, ill. merlegelj:
a) udvariasan kozlod veluk, hogy addig szarakodtak, amig mas mar lecsapott rad
b) alairsz B-nel, es udvariasan kozolsz A-val egy bullshit kifogast, pl. a jelenlegi helyeden visszautasithatatlan counter offert kaptal. Ebben az esetben A-nal erthetoen duhosek lesznek, es ott elastad magad, viszont megnyerted a preferalt allast B-nel.
Ha el akarod hagyni a jelenlegi ceget, akkor azt senkinek ne mondd el. Meg a legjobb, legbizalmasabb haverodnak sem. Sosem lehetsz 100,00%-ig biztos abban, hogy nem kotyogja ki, akar csak veletlenul, ovatlanul. A fonokodnek meg foleg ne. Meg ha puszipajtasok is vagytok a fonivel, 100-bol 99 fonok szemelyes sertesnek veszi, ha nem rughat ki o teged, mert te mondasz fel. Amikor alairtal az uj helyen, akkor kozold a fonokoddel irasban (email), hogy a mai nappal felmondasz, legyen szives intezni az ilyenkor szokasos dolgokat.
Ja, es meg valami: ne irj ala olyan munkaszerzodest, amiben az MT-ben szabalyozottnal hosszabb felmondasi ido szerepel, pl. 60 vagy 90 (nooormalis?) nap rogton az 1. pillanattol kezdve. Ezek csak beklyoba kotnek, amikor ujra valtanal.
Mar jo par eve volt, amikor egy svajci kozpontu ceg (BP-n) ajanlatot adott. Elkertem a munkaszerzodest, hogy alairas elott elolvassam. 90 napos felmondas volt benne. Jeleztem nekik, hogy ez tul sok. A leendo fonok kifejtette, hogy naluk ez a policy, es ido, mire megtalaljak az uj embert, de hogy igyekeznek ilyen esetben rugalmasak lenni, es tipikusan hamarabb elengedik az embert, ha mar menne. En meg ugy gondoltam, hogy ez bullshit. Mert mit mondasz az uj cegnek, hogy mikor kezdesz naluk? Valahol 30 es 90 nap mulva? Nevetseges. Szoval udvariasan kozoltem a svajciakkal, thx, but, no thx.