Counter-offer dilemma: menjek vagy maradjak? - hetikraftie #5
Ezen a héten egy konkrét eseten keresztül mutatjuk be a counter-offerek általánosan előforduló működését.
Többen kerestetek meg az utóbbi időben counter-offer témakörrel. A helyzetek nagy vonalakban hasonlóak, számos egyedi mintázattal. Sokat lehet tanulni belőlük, ezért megosztok veletek egy idei történetet ebben a témában.
Az alábbi sztori főszereplője beleegyezett, hogy megosszam veletek a történetét, viszont pár részletet megváltoztattam az eseménysorozatban, ezzel védve a cég és az egyén identitását is.
Az egyszerűség kedvéért hívjuk a történet főszereplőjét Lacinak. Laci 6 éve dolgozik egy német cég magyar leányvállalatánál, mint software engineer. Ez az első munkahelye, szeret is ott dolgozni, jól kijön munkatársakkal, támogatják a remote munkavégzést is, ami neki fontos szempont. A tavalyi év folyamán végig jó visszajelzést kapott a vezetőjétől a teljesítményére vonatkozóan, ezzel párhuzamosan kilátásba helyeztek neki egy előléptetést is, senior software engineer pozícióba. Az új felelősségi kör mellé rendszerint egy szignifikáns fizetésemelés is jár cégnél, ami Laci számára már régóta kitűzött cél és egyben álom is volt. Január elején azonban rossz hír jött a vezetőjétől, nem kapta meg az előléptetést. A magyarázatra a céges eredmények szolgáltak alapul, melyek elmaradtak a várt céloktól. A managere azt ígérte neki, egy év múlva már biztosan megtörténik az előléptetés. Lacinak kettős érzései voltak, nem tartotta teljesen hitelesnek az indokokat, ezért úgy döntött körülnéz a piacon, hogy megnézze a saját esélyeit a vágyott felelősség növekedés és fizetési sáv elérésére.
Bejelentkezett egy céghez a karrier oldalukon, illetve fejvadász megkeresésekre is aktívan válaszolt a LinkedIn-en. Rövid időn belül két kiválasztási folyamatban találta magát. Az első körös interjúkat követően csak az egyik cégnél maradt a folyamatban, akiktől végül ajánlatot is kapott január végén. Minden az elvárásainak megfelelően alakult, egy senior software engineer pozíciót ajánlottak fel neki, azzal a felelősségkör bővüléssel, amire vágyott. Természetesen az ajánlatban szereplő fizetés egy szignifikáns emelést jelentett, a korábbi pozíciójához képest több, mint 30%-ot. Laci a transzparens kommunikáció híve, szerette volna megfelelő körülmények között és időben megosztani a kialakult helyzetet a jelenlegi munkáltatójával. A következő 1:1 alkalmával elmondta a managerének, hogy a szakmai érdekeit szem előtt tartva elkezdett pályázni és kapott is egy vonzó ajánlatot mind a pozíció felelősségkörét, mind pedig a fizetés mértékét illetően. A beszélgetés alatt a fizetés emelkedésének a mértéke is szóba került, majd Laci kisebb meglepetésére, a managere kért tőle két napot, hogy reagálhasson a helyzetre egy management szintű belső egyeztetés után.
A meglepetést fokozva megérkezett a counter-offer. Teljes mértékben az új helyről érkezett ajánlatnak megegyező kondíciókat kapott, amit nyilván próbáltak még vonzóbbá tenni azzal, hogy megfejelték a counter-offert két hét fizetett szabadsággal. Indoklásként azt kapta vezetőjétől, hogy fontos nekik a tudása, nem szeretnék elveszíteni. Ennek eredményeként sikerült ‘áttolni’ a rendszeren ezt az egyedi kérést. Laci ezen a ponton írt nekem discordon, hogy tanácsot kérjen a helyzettel kapcsolatban. Kettős érzések voltak benne, mert bár szereti a munkahelyét és a munkatársait is, de nagyon nem érezte korrektnek ezt az eljárást. A céges eredményekre való hivatkozást is terelésnek élte meg, pont emiatt érezte, hogy ha nem néz körül a piacon, elégedetlen marad és a beígért előléptetés nagy valószínűséggel évekig is elhúzódhatott volna.
Ebben a helyzetben azt javasoltam neki, amit másoknak is szoktam, hogy próbáljon távolabb lépni és megnézni a helyzetét felülről. Legyenek tárgyilagos kérdések, amikre választ keres magának. Például: a fejlődése mennyire biztosított a mostani munkahelyén vs az új helyen ahova menne? Milyen előrelépési lehetőségek lehetnek hosszabb távon? És talán az egyik legfontosabb, megbízik-e még a jelenlegi vezetőjében és a cégben? Több, mint egy órát beszélgettünk érintve a piaci körülményeket, a technológiai irányokat és az érzelmi vs racionális döntéshozás körülményeit. Végül írt másnap reggel, hogy átgondolta és elfogadja az új cég ajánlatát. Laci elsősorban a bizalom vesztésre hivatkozott, másodsorban pedig a karrier fejlődés aspektusait jobbnak látta a leendő munkáltatójánál.
Az a tapasztalatom, hogy ez a történet viszonylag általánosnak mondható és meg is mutatja azt a gyakran előforduló helyzetet a piacon, amikor a munkáltató/vezető rossz döntést hoz, majd ennek eredményeként egy értékes munkavállalót veszít el. Nem tudom, hogy mi történt egészen pontosan a háttérben, de ismerve olyan cégeket, ahol counter-offer nélkül gyakorlatilag szinte lehetetlen releváns emeléseket, vagy új pozíciókat elérni, ez a fajta működés sajnos továbbra is látható lesz a piacon. A fontos elem szerintem az, hogy próbáljátok meg, amennyire lehet, objektíven értékelni minden helyzetet amibe kerültök, akár kikérve tapasztalt ismerősök, ex-kollégák véleményét törekedve egy optimális döntésre.
Ti mit gondoltok ezekről a helyzetekről? Érthető ebben a munkáltató álláspontja?
Szavazzuk meg együtt:
Írjatok nekünk, vagy gyertek a Discordra beszélgetni!
Jövő héten ismét jelentkezünk!
Batiz Péter (zero)
Tehat Lacinak megigerte a fonoke 1 evvel ezelott, hogy elolepteti + fizetesemeles. Iden valami bullshite dumaval lefujja a dolgot, de megigeri, hogy de jovo ilyenkor tuti. Ez mar ott budos, hogy tavaly is megigerte, es kudarc. Mi a garancia ra, hogy jovore ez megtortenik? Semmi. Laci fonoke egy gerinctelen alak, ahelyett, hogy megmondta volna egyenesen, hogy nem akarja eloleptetni. Ha pedig megis, akkor nem rajta mulik, ebben az esetben meg felelotlen igeretet tett. 2x is.
Igaza van Lacinak, hogy bizalomvesztest erez, teljes joggal. Vannak munkaltatok, akik csak megszerezni akarjak az embereket, megtartani mar kevesbe. Ha evek ota nem emeltek fizetest (kulonosen ebben a vagtato inflacios kornyezetben), es csak akkor kapnak eszbe, amikor beadod a felmondasod, de akkor egybol megadjak, amit uj ceg, akkor az azt jelenti, hogy eddig is meg tudtak volna adni, ha akartak volna. Szoval Laci nagyon jol tette, hogy valtott.
A counter-offer dilemma valojaban nem letezik, mert a helyzet egyertelmu, ha kaptal egy minden szempontbol jobb ajanlatot, mint a mostani helyed: menni kell. Ha ugyanis elfogadod a counter-offer-t, 80% eselyed van ra, hogy fel even belul ujra az allaspiacon talalod magad. A munkaltatok nem szeretik, ha otthagyjak oket, szemelyes sertesnek tekintik. Igy amint megnyugodnak, mert megtartottak teged, gozerovel elkezdik keresni az utododat, es amint megvan, neked lapat. Te pedig felegetted a hidat a lehetseges uj munkahelyed fele.
"Az egyszerűség kedvéért hívjuk a történet főszereplőjét Lacinak." Jó, hogy így leegyszerűsítettük és nem valami bonyolult Jánosnak, netán Bélának hívtuk volna :)