2 Comments

Egy startup eseteben a legnagyobb kockazat az, hogy van-e tenyleges es elegseges fizetokepes kereslet a termekukre. Foleg regebben lehetett hallani jol hangzo, de irrealis, elvadult otletekrol, kuldetesekrol, amikhez sikerult befektetoi penzt behuzni, de ugyfeleket, foleg olyanokat, akik fizetnek is erte, mar nem annyira.

A Pragmatic Engineer-nek van egy checklist-je, milyen background check-et erdemes neked, a potencialis palyazonak elvegezni, nehogy egy ilyen vagy olyan szempontbol rossz helyre kerulj: https://newsletter.pragmaticengineer.com/i/51799618/advice-when-joining-startups

Ha megtetszik egy startup (a termek, az alapitok, a csapat, a tech stack, stb.), es jo vagy a teruleteden (foleg, ha aktualisan keresett tudasod van), akkor batrabban belevaghatsz, mert ha valamelyik resze megsem annyira jo, akkor konnyebben talalsz masik lehetoseget, ill. konnyebben meg is tudod magyarazni a hamar lelepest, hogy tetszett a dolog, de aztan valami elore nem lathato deal breaker volt.

De hogy kedvet is csinaljak a startup-okhoz, itt lehetoseged van villantani, valami nagyot alkotni, a legjobb tech stack-kel dolgozni, kiserletezni, uttoro szerepet ellatni, valaminek az elere allni. Ha neked ez fekszik, akkor probald meg.

Expand full comment

errol a Pragmatic Engineer anyagrol lemaradtam. kosz.

Expand full comment