Minőségi információ munkáltatókkal kapcsolatban? Nem lehetetlen!
Ebben a hírlevélben megosztok veletek egy általános útmutatót az ideális munkahely kiválasztására.
Egy kisebb nyári szünet után folytatódik a Kraftie hírlevél-sorozata, melyben most egy olyan témával foglalkozom, ami egy ideális jövőbeni munkáltató (cég) kiválasztására, illetve ezen potenciális cégek megismerésére fókuszál.
Sokan írtok nekem e-mailben és Discordon is különböző cégekkel kapcsolatban, hogy én mit gondolok róluk, mondjam el a véleményem. Amikor véleményt nyilvánítok és próbálok nektek segíteni, akkor nekem fontos, hogy amennyire csak lehet, objektív tudjak maradni, függetlenül attól, hogy adott cégekről milyen információkkal rendelkezem. Ennek érdekében magam is rangsorolom az információ forrását: saját tapasztalatom van, mennyire friss/elavult információ, valaki mesélte nekem, ki az, aki mesélte, és így tovább. Tudom, hogy mély iparági tapasztalat nélkül sokszor nehéz kívülről megítélni cégeket, ezáltal pedig bele lehet csúszni rossz helyezetekbe / döntésekbe. Éppen ezért most a döntési helyzet előkészítéséről és a kockázatok minimalizálásáról írtam össze nektek egy mini guide-ot, ami talán segíthet hosszú távon ideális döntéseket hozni.
Hogyan induljunk el?
Szerintem először mindig azt érdemes tisztázni, hogy mi az, amit keresel egy munkahelyben, még azelőtt, hogy pályázni kezdesz. Nem szeretnék általánosítani, de sokszor találkozom azzal, hogy egy-egy jelölt vagy szakember nem igazán töltött minőségi időt azzal, hogy a saját igényeit felmérje. Egy pro és kontra lista, rövid kérdésekkel vagy rövid állításokkal sokat tud segíteni. Szakmai fejlődés az elsődleges? Angolt/idegen nyelvet szeretnéd megerősíteni? Nemzetközi környezet lenne ideális? Cégen belüli, országok közötti pályázható lehetőségek érdekelnek a jövőben? Vannak esetleg domainek, amiben sosem dolgoznál? Ha ezeket sikerül tisztázni és összeállt egy prioritási lista, az már egy jó alap lehet a munkahely keresésre vagy a váltásra.
Hogyan érdemes információt szerezni munkáltatókról? Ebben 3 különböző forrást szoktam javasolni:
Az első a különböző netes platformok, amelyek segíteni tudnak (pl. Glassdoor, Reddit, Linkedin, stb.), Glassdoor hazai környezetben szerintem limitált adat mennyiséggel rendelkezik - sokszor bele lehet futni olyan cégekbe, melyek vagy nincsenek fent a Glassdooron, vagy ha fent is vannak, annyira kevés véleményt találtok, hogy ebből releváns konklúziót nem lehet levonni. A másik fontos faktor a Glassdoor véleményekkel kapcsolatban, hogy sokszor megy a manipuláció, több oldalról is, a ratingekre vonatkozóan. Nem egyszer találkoztam azzal, ahol a munkáltató erőltette a pozitív értékelések megírását, kompenzálva a korábbi véleményeket és értékeléseket. Ellenpólusként pedig természetesen létezik az a jelenség egy nem mindenkinek ideális céges döntést követően, hogy a munkavállalók szedik szét a munkáltatót, nem feltétlenül objektív vagy fair nézőpontot képviselve. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az elégedetlen “ügyfél” mindig hamarabb ragad virtuális tollat, a negatív vélemények mindig felülreprezentáltak… Emiatt szerintem egy adatforrásnak jó lehet a platform, de teljes mértékben sosem hagyatkoznék az ott található véleményekre és információkra. Reddit is hasonló, tudsz onnan információkat szerezni, de óvatosan bánnék vele, mert nem tudhatod kitől és milyen szándékkal jelennek meg ott infók. Külön kategóriát képeznek a PR cikkeket publikáló híroldalak vagy platformok. Nem szeretnék konkrét példát hozni, mert vagy mindegyiket megnevezem a fairség jegyében, vagy egyiket sem. Maradok az egyiket sem verziónál, de szerintem, ha odafigyelve olvassátok ezeket a cikkeket, érzitek, hogy nem az objektív bemutatásra törekedtek és szinte kizárólag pozitívumok szerepelnek a cikkben ezekről a cégről. Az employer branding céllal készült anyagokat helyén kell kezelni, hiszen tartalmazhatnak értékes információkat a stackről és munkakörnyezetről (akár olyat is, ami a céges weboldalon nincsen fent), de az adott cég árnyoldalait és kockázatait nem itt fogod megtalálni. Jó esetben és etikus helyeken az ilyen anyagoknál jelölve is van transzparensen, hogy az ügyfél fizetett a megjelenésért. Ha nincsen, kerüld a helyet.
Van még egy faktor a véleményekre vonatkozóan (nem csak netes platformok), amit fontos megemlíteni, mégpedig hogy egy bizonyos cégméret felett, már sokkal fontosabb a mikrokörnyezet ismerete, ahova csatlakoztok, szemben a nagy céges átlag véleményekkel. Egy 50 fős hazai cégről 3-4 véleményen keresztül valószínűleg kaphatsz egy valóságoshoz közeli képet, viszont egy 10.000+ főt foglalkoztató enterprise cégnél már sokkal fontosabb a mikrokörnyezet, vagyis a konkrét csapat, ahova te potenciálisan csatlakoznál. Több közeli ismerősöm is dolgozik big tech cégeknél, a tőlük kapott értékelések és sztorik, pontosan ezt erősítik meg. Van, aki nagyon jól érzi magát, szuper vezetővel, mellette pedig valaki ugyanolyan háttérrel a poklot éli meg, mert a vezető és a mikrokörnyezete extrém stresszes. Ezért is fontos, hogy az információ időszerűsége és származási környezete is mindig a látóteretekben maradjon.
A második, és talán a legjobb forrás az ismerősi hálón keresztüli vélemények gyűjtése - erről más-más viszonylatban már sokat beszéltem. Annál jobb verzió nincs, mint amikor valaki őszintén, filter nélkül meg tudja veled osztani a véleményét egy adott környezetről, annak minden pozitív és negatív tapasztalatával együtt. Minél több infót tudsz az ismeretségi hálón keresztül szerezni, annál biztosabb lehetsz a dolgodban egy cég megítélésével kapcsolatban. Itt lehet akár ismerős ismerősére is gondolni, aki lehet, hogy veled, ismeretlenül, nem osztana meg belsős céges benyomásokat és élményeket, de másokkal, akikkel te jóban vagy, viszont igen. Azért az ismerős-ismerőse kapcsolat minőségéről tájékozódj, nehogy a “csak bejelölt LinkedIn-en, egy konferencián egyszerre álltunk sorba a vízgépnél” mélységű ismeretség legyen, amire minőségi döntést próbálsz éppen alapozni.
A harmadik, és talán leginkább jellemző információforrás pedig az interjú alatti tapasztalatok. Az alapján a prioritási lista alapján, amit felállítottál, érdemes konkrét kérdéseket feltenni az interjú folyamatban, kezdve a recruitertől, a vezetői interjúkig. Lehet transzparensnek lenni azzal kapcsolatban, hogy mik azok amik neked fontosak, és ne félj ezeket megkérdezni. Példák lehetnek: amerikai cégről van szó magyarországi irodával és neked fontosak az esti órák? Kérdezz rá nyugodtan, hogy mennyire kell náluk számítani időeltolódásból fakadó késő délutáni vagy esti callokra? Startuphoz pályázol? Kérdezz rá transzparensen az anyagi helyzetükre, mekkora runwayel rendelkeznek, és mit gondolnak a következő 1-2 évről. Több interjúkörön keresztül már egészen átfogó képet kaphatsz a cégekről adott esetben akkor is, ha úgy érzed nem voltak veled teljesen transzparensek, vagy nem válaszoltak a kérdésekre, mert ez is egy információ, amit egy ponton a döntésedben mérlegelni tudsz.
Összegezve a leírtakat, érdemes tényleg minél több információ forrást felhasználni döntési helyzetekre, illetve az évek alatt tudatosan építeni a saját kapcsolati hálónkat, mert ez hosszú távon nagyon meg tudja hálálni magát.
Talán sokan emlékeztek rá, hogy volt egy adásunk ősszel (“Rust? Kubernetes? Finops?" címmel), ahol kiveséztük az első hazai átfogó fejlesztés-technológiai kutatás eredményeit. Nos, a kutatás 2024-es, kibővített adatgyűjtése most indult el, segíts nekik és szánj néhány percet a kitöltésre - ne csak a Stack Overflow, hazai piacra nem éppen releváns adataira támaszkodjunk! Természetesen a kutatás eredménye mindenki számára elérhető lesz, így minden érdeklődőnek - legyen az álláskereső szakember vagy egy IT rendszer megújítását tervező vállalat - hasznos támogatást tud adni a jobb döntések meghozatalában. Az oldalon letölthetőek a korábbi évek kutatásai is! (Eheti támogatónk a kutatás gazdája, az Alerant volt.)
Dobpergés! Október 2-án jön az első őszi kraftie meetupunk “Teljesítményértékelés avagy mérőpadon az egyéni és csapat lóerők” címmel, mely online és a helyszínen is követhető lesz.
Bár nyáron nem jelentkezett a hírlevél, a kraftie podcastok ugyanakkor óramű pontossággal jelentek meg, jó szívvel ajánljuk a legfrissebbeket: “Mindent vivő munkahelyek”, “Kubernetes: aki erről lemarad, az kimarad”, “Könnyed nyári mix a felmondástól a vidéki IT bérekig”, “Magam ura leszek”. Az adások minden nagy platformon megtalálhatók, sőt a YouTube-on még láthatsz is minket.
Írjatok nekünk, vagy gyertek a Discordra beszélgetni! Ha pedig tetszett ez az anyag, és eddig még nem tettétek meg, iratkozzatok fel a csatornára.
Két hét múlva jelentkezünk!
Batiz Péter (zero)
Egyetertek, hogy az 1. lepes annak megfogalmazasa, hogy mit varok a kovetkezo munkahelyemtol. Pl. egy erdekes termeken, modern tech stack-en lehessen dolgozni egy jo csapatban + jo fonokkel(!), korrekt kompenzacioval egy olyan cegnel, ahol tamogatjak a szakmai/emberi fejlodesemet (incl. konferenciak, tanfolyamok, stb.), es meg a nyelvtudasom is hasznalhatom/fejleszthetem.
A Glassdoor/Reddit/stb. forumokat erdemes megnezni, de helyen kell kezelni a velemenyeket. Ha azonban eleg sokan es konzisztensen felvetnek problemakat, az mar egy red flag lehet. Ezeket tisztani kell az interjun, hogy mit gondol roluk a ceg. Sokat mondo, hogy kezelik a kritikat, panaszokat.
Egy pro tipp: keresd meg linkedin-en az adott cegnel korabban ott dolgozokat. Ok valoszinuleg elmondjak a jot es a rosszat is.