LinkedIn: a megkerülhetetlen platform? - hetikraftie #6
Az eheti Kraftie dózisban a LinkedIn-t viszgálgatjuk, illetve mepróbálunk nektek pár praktikus tanácsot adni, fókuszálva a jelenlegi piaci viszonyokra.
A LinkedIn az a platform, amit szerintem senkinek sem kell bemutatni, és szinte mindenkinek van róla véleménye a tech közegben. Tudom, hogy iparágtól függően lehet más élmény, de mi ebben a levélben a szűken vett tech közegre és tapasztalatokra fókuszálunk. Millió dolgot tudnék én is mondani, legyen az negatív oldal: extrém közhelyes news feed tartalom, brutális mennyiségű bot / spam, fake hirdetések, vagy a pozitív oldalon: nagyon sok jó kapcsolatot lehet felépíteni rajta globális környezetben, illetve egészen jó szakmai közösségeket is lehet találni (ha van türelmed lekutatni). Az ok, ami miatt ezen a héten LinkedIn-ről írok picit bővebben, az részben a kérdéseitek, melyek az utóbbi időben érkeztek első sorban munka keresésre kihegyezve, illetve az ‘opentowork’ jelenség, ami még inkább kiemelt figyelmet kap a megváltozott piaci körülményeknek köszönhetően. Nem fogok nagyon mélyen belemenni a platform alap működésébe - erről lesz majd egy hosszabb poszt -, de pár dolgot viszont szeretnék érinteni, ami segíthet nektek ebben az időszakban.
Amikor nyitott pozíciók betöltéséről beszélünk, illetve a lehetőségekről, melyek a pozíció(k) és cég vizibilitását fogják biztosítani a piacon, szinte mindenhol a LinkedIn az elsődleges platform. Tudom, hogy vannak alternatív opciók itthon és külföldön is, de egyelőre toronymagasan piacvezetők (átlépve az 1 milliárdos user számot (vajon hány százalék lehet bot? :) ), és nem igazán látszik, ez hol változna a közeljövőben. Sok esetben a hirdetések oda mennek ki először, sőt, néha még akár hamarabb is landol ott, mint a cég saját weboldalán. Recruitereknél szintén ez a bejáratott tool, aminek az eredményét biztosan sokan látjátok az inbox fiókotokban. Ezeknek megfelelően, mindenkinek ezt szoktam javasolni, mint első lépés, ha keresésre kerül a sor.
Többen kérdeztétek, hogyan lehet befolyásolni a profilod vizibilitását? Tech pozícióknál ez viszonylag egyszerű. Minél több kulcsszó látható a profilotokon, annál könnyebben fognak megtalálni recruiterek, illetve a hirdetésekre is úgy tudnak a legoptimálisabban matchelni téged. Mik a jó kulcsszavak? Ez pozíció függő, de szerintem jó kiindulási alap lehet nektek, az a hirdetések tartalma, ami releváns pozícióknál szembejön. A recruiterek azokat a kulcsszavakat fogják használni a kereséseknél, mint amiket viszontláttok a cégek hirdetéseiben. Konkrét példával élve: egy kedves ismerősömnek segítettem nem olyan régen, aki remote munkát szeretett volna magának találni Magyarországról (korábban még nem dolgozott remote). Teljes LinkedInjét “újrahúztuk”, kiemelve a két ideális irányt (Devops vagy Engineering Manager pozíciók). Az összes korábbi projektjét megnéztük technológiai és elért eredmények szempontjából, és ezek mellett kiemeltük a vezetői tapasztalatait. Több kulcsszó is kiesett ebből, mint a java, cloud, aws, kubernetes, team lead, engineering manager, és még lehetne tovább sorolni. Profil tweakelést követően sokkal több megkeresést kapott, és végül két hónap intenzív interjúzást követően egy amerikai startupnál kezdett el dolgozni, mint remote Engineering Manager.
Ami szintén felmerült kérdésekben és az egyik legtöbbet vitatott újítás az ‘open to work’ keret vagy feature, amit a profilképre lehet tenni. Aki még nem találkozott volna vele, ez egy pár éve bevezetett szolgáltatás, ami által vizibilisebbé teheted a profilodat recruiterek és munkakeresők számára. Honnan indul az ezzel kapcsolatos vita? A tech iparágban egészen tavaly év elejéig nem volt megszokott, hogy nagy mennyiségben vannak ‘open to work’ szakemberek. Ennek megfelelően kialakult egy olyan gondolatmenet a hiring managerek és vezetők fejében, hogy akinek nincs állása, azok biztosan nem jó minőséget képviselnek, mert ugye a jó embereket senki sem engedi el. Recruitereknek kifejezetten stratégiája volt sokáig, hogy a minőségi szakembereket úgy szűri ki, hogy ők biztosan nem keresnek nyíltan állást. Viszont a layoffoknak köszönhetően kialakult az ‘open to work’ feature használatával kapcsolatban egy kettősség. Nagyon sok tehetséges ember is piacon találta magát függetlenül az elért eredményeitől, viszont a rendszerben még mindig benne van ez a régi beidegződés. Többen kérdeztétek mit gondolok ezzel kapcsolatban, használjátok-e vagy sem. Erre én sem tudok ebben a pillanatban megnyugtató választ adni. Abban viszont bízom, hogy ezek a régi beidegződések lassan eltűnnek és mindenki ugyanolyan eséllyel tud pályázni függetlenül attól, hogy van-e zöld keret a LinkedInjén vagy nincs.
Ezzel a témával kapcsolatban még kiemelnék egy nagyon fontos aspektust, ami az utóbbi időben elterjedt: az ‘open to work’ használata fix munkahellyel rendelkezők esetében. Fontos, hogy a LinkedIn-t nem csak recruiterek használják, hanem a főnökök vagy a jelenlegi céged HR csapata is, így ha ezt az infót kiteszed az ablakba, előbb vagy utóbb számolnod kell a következményekkel. Tudok konkrét esetekről, amikor egy leépítésnél azok az egyének kerültek a lista tetejére, akik már így ‘munkát kerestek’ és ugyan nem velük, de róluk folytak beszélgetések a HR és a vezetők között. Ha nem ez a verzió jött, akkor viszont néhányan nagyon kellemetlen beszélgetésekben találták magukat a line managerükkel vagy a HR-el. Mérlegelve a potenciális előnyöket vs hátrányokat, amik ebből származhatnak neked, én egyértelműen mellőzném ennek a vizibilis használatát.
Ezen a héten érkezik a legújabb Kraftie podcast, ahol software fejlesztő irodák építésének kulisszatitkairól fogtok hallani Magyarország - Egyesült-Államok tengelyen, szuper vendégekkel!
Végezetül egy kis promó: azok között, aki regisztrálnak az alábbi címen, 2 darab két napos belépő lesz kisorsolva a 9. Atlassian Day-re. Az idei rendezvényen is lesznek top nemzetközi vendorok, a fókuszban pedig a projekt menedzsment, az IT szolgáltatásmenedzsment, és a HR lesznek.
Írjatok nekünk, vagy gyertek a Discordra beszélgetni!
Jövő héten ismét jelentkezünk!
Batiz Péter (zero)
A linkedin az egyetlen social media platform, amit hasznalok. Az utolso 2 allast az ottani kapcsolati halo segitsegevel szereztem. Egy HR youtuber erosen tolja a tiktok-ot (is), mert szerinte megkerulhetetlen. Szerintem meg egy vicc, szoval reszemrol marad linkedin allaskeresesre (ha majd aktualis lesz).
A lathatosaghoz meg annyit, hogy rendesen ki kell tolteni. Nekem egyuttal az a cv-m is. Amikor egy recruiter cv-t ker, akkor azt mondom neki, ott a profilom, minden szerepel rajta, amit eddig csinaltam.
Az open to work egy ellentmondasos dolog, mert egyreszt ezzel jelezheted a recruiterek fele, hogy nalad nagyobb esellyel jarhatnak sikerrel. D a zold keret akar hatrany is lehet, mert akkor mar huzhatja a szajat a recruiter, hogy de miert kuldtek el, vagy miert akar valtani, biztos vele van valami gaz. Mert munkabol konnyebb munkat talalni, es a jovendo ceg is inkabb gondolhatja ugy, hogy ezt a jomunkasembert mindenki akarja, tehat jo munkaero.
Egy masik forras linkedin ugyben: https://www.workitdaily.com/what-to-include-on-linkedin