10 Comments

"eleve magas a fizetésed a piaci átlaghoz képest, és egy nehezebb gazdasági helyzetben vered az asztalt, hogy ha nem kapsz 20%-os éves emelést, akkor te elmész máshova?"

Amikor megkeresnek linkedin-en, akkor mindig probalom kipuhatolni, hogy milyen alapfizetesben gondolkozik a munkaltato. Ugy tunik a szamok alapjan, hogy en vagyok a tulfizetett devops-os :-), mert a jelenlegi fizetesem egyik szam sem kozelitette meg. Ezert ahelyett, hogy a 20%-os inflacio miatt vernem az asztalt, inkabb pragmatikus maradok, es nem ugralok, mert alapvetoen jol erzem magam a jelenlegi helyen, es nem szeretnek fizetesben visszabb lepni.

Expand full comment

Tizenhat év szünet még jó?

Expand full comment

A magyarországi cégek a mindenkori kormányzattal összekacsintva örülnek, ha gyengül a forint és ezáltal gyakorlatilag az egy főre eső bérköltség nem, vagy jóval kisebb mértékben nő mint annak piaci körülmények között kellene. A munkaadók meg még mindig nem akarják felfogni, hogy a bérek valódi vásárlóerejének megtartására a két év környéki dobbantás az egyedüli mód. Vagy elmész kontraktorosnak/szabadúszónak, ahol ez már eleve adott (például fix idő 6-12 hónap, esetlegesen néha hosszabbítással).

Szerintem nem érdemes komplett hülye debilnek nézni a magyarországi IT szektorban dolgozókat, mert a végén a munkára fogható "öreg" rókák (seniorként hivatkoznak rájuk jellemzően) lelépnek ebből az országból vagy fizikailag, vagy ahogy az már egyre elfogadottabb: virtuálisan.

Aki pedig lakást bérelt Budapesten (Magyarország IT "fellegvárában"), annak emiatt adott a lehetőség, hogy jóval olcsóbb megélhetést nyújtó vidéki helyre költözzön így még jobban növelve a már amúgy is jóval magasabb fizetésének vásárló értékét.

Expand full comment

A job hoppingra utaló jelek nekem mindig piros vagy legalábbis sárga zászlót jelentenek. Nyilván több oka is lehet annak, hogy valaki gyakran vált, de lehetnek olyan minták, amik nekem, mint hiring managernek nemkívánatosak. Csak pár gyakori példát mondok, de van még sok ezeken kívül is:

- Emberünknek nagyon fontos a pénz. Kis cégnél dolgozom, mi nem engedhetjük meg, hogy felüljünk a fizetésinfláció vonatra. Ha felveszem az ember, nagyon nagy valószínűséggel hamar elégedetlen lesz a juttatással, amit adni tudunk, és hamar továbbáll. Azaz kezdhetem a hiring folyamatot elölről.

- A jelölt nem igazán jó problémamegoldó képességekkel rendelkezik. Ha minden helyen van valamilyen megoldhatatlan probléma, ami nem az ő hibája, és ami miatt végül távozik, akkor nagy a valószínűsége, hogy nálunk is felmerül majd egy ilyen gond, ami miatt megint menekülőre fogja. És sose tudjuk meg, hogy a hiba kinek a gépezetében van igazán.

Ezek olyan tünetek, amiket az interjú alatt vagy referenciák megkeresésével ki lehet vizsgálni valamennyire. De az is igaz, hogy plusz erőfeszítést igényel az én oldalamon, és nem kapok 100% biztonságot. A mi területünkön fontos a domain tudás, amit nem 1-2 hónap megszerezni. Ha a kolléga tényleg hajlamos hamar odébbállni, akkor beletettünk egy csomó energiát anélkül, hogy igazán értéket tudtunk volna kivenni belőle. Ez nettó veszteséges játszma az én oldalamon, nagyon messze a win-win szitutól - emiatt meggondolandó, hogy mennyire menjek bele ebbe az utcába.

Expand full comment

Most oszinten: kinek nem fontos a penz, foleg ebben az inflacios kornyezetben (+30%/ev)?

De nekem nem tunik eletszerunek, hogy adsz emberunknek egy ajanlatot, amiben le van irva, mennyi az annyi, o elfogadja, majd meg a probaido kozepen elkezd keresgetni, hatha van valami jobban fizeto lehetoseg. Masfelol a fizetes csak egy resze a csomagnak, meg rengeteg "ingyenes" eszkozzel tehetsz a munkavallalo kedvere, pl. extra szabadsag, korlatlan home office, stb.

Expand full comment

"Emberünknek nagyon fontos a pénz." Én szivesen dolgoznék ingyen is, de a bolt, meg a villanyszámla az nem olyan. Csak jönnek... Egyébként a ti cégetek az nem hajt a profitra?

"Kis cégnél dolgozom, mi nem engedhetjük meg" Vajon ha valaki kevesebbet keres annak olcsóbb a kifli? Vagy a Tesla? "A mi területünkön fontos a domain tudás" Akkor azt meg is kell fizetni. Kevés olyan ember van aki szivjóságból keres mondjuk beéri fel annyi fizetésért... Szóval én azt látom te/ti a balekokat kerestek.

Expand full comment

azért itt nem fele akkora fizetésekről van szó az ismereteim szerint, csak nem feltétlenül a top szint.

Expand full comment

Nemrégiben voltam egy "kis" cégnél. Senior fejlesztőt kerestek. Az interjún kiderült, hogy lenne egy most 3 fős csapat, amit az idén fel szeretnének növelni tíz főre. S ezt kellene szakmailag iránytani. "kicsit cto-nak is kéne lenni" fogalmazott a tulajdonos. Mindezt egy jó medior fejlesztői bérért. Szóval de, nagyon sokszor fele annyi az annyi. Néha még rosszabb is. Persze ha azt nézem, hogy az a bér nem sokkal kevesebb a senior aljánál, akkor csak kicsit kevesebb, de a valóság nem ez, mert a pozíció sem az! Sokszor a pozíciót sem jól határozzák meg. Szándékosan vagy kompetencia probléma miatt. Egy cégvezetőnek ezekkel a dolgokkal tisztában kéne lennie. Mert ez így önbecsapás. És azt a munkavállalót is becsapja aki majd azért a pénzért elvállalja. Mert igen kicsi az esély, hogy ő van azon a szinten.

Expand full comment

azért nagy általánosságban szerintem ez a ritkább, ahol medior fizetéstől CTO teljesítményt várnak el. A nehézsége ennek az, hogy vannak olyan szélsőségek ahol valaki elviszi ezt a pozíciót, tudva ennek minden hátrányos oldalával. Remélem ezek egy ponton kihalnak ezek a tulajdonosi szemléletek :)

Expand full comment

Egy cég általában arra hajt, hogy évről évre növelje a bevételét, és lehetőleg legalább ugyanekkora mértékben a profitot is.

Akkor az miért probléma, ha a munkavállalónak is van ilyen célja?

Kihúz egy évet egy cégnél, majd közlik vele, hogy "nem ülnek fel a fizetésinfláció vonatra", ergo csökken a munkavállaló reálbére. Közben pedig ugyanolyan minőségű és mennyiségű munkát várnak el jövőre is a kevesebbet érő fizetésért. Nyilván, ha ezek után a munkavállaló kap egy jelentősen jobb ajánlatot, akkor váltani fog. Ezek után pedig ő lesz a csúnya job hopper. Vagy esetleg maradjon és csökkentse a munkaideje reálértékét? Micsoda felháborító gondolat, ugye?

Amúgy önmagában nincs azzal baj, ha nem a top szint az induláskori fizetés, de azért annak a reálértékét minimum őrizzük meg, ha már emelni nem tudnak rajta.

Egy másik kedvenc szituációm, amikor próbaidő alatt rám írnak, hogy nyitott vagyok-e váltásra. Egy már-már klasszikussal élve erre azt mondanám, hogy "Ember! Most jövök az előző munkáltatómtól!". Persze, ha meg nyitott vagyok, akkor az interjún job hopper felmérő kérdésként megkapom, hogy mi a garancia, hogy tőlük nem megyek tovább egy ideig. Ha ezen aggódik, akkor talán ne keressen meg próbaidő alatt. Ilyen egyszerű. Megjegyzem, eddig egyetlen egyszer fordult elő, hogy próbaidő alatt váltottam, és nem a pénz miatt.

Expand full comment