Biztos állás, ami valójában egy illúzió? - hetikraftie #4
Ezen a héten picit mélyebben belemegyünk a karrier és állás biztonság jelenlegi helyzetébe, illetve hozunk pár praktikus tanácsot is nektek, amivel stabilabb karrier pályát építhettek.
A biztos állás, vagy a karrier biztonság fogalma mindig is érdekes kérdéskör volt. Ki-mit ért a fogalmak alatt, ki-mit tesz érte. Most, 2024-ben, amikor soha nem látott mértékben torpant meg a technológia szektor, az érdekesről kiemelt fontosságúvá vált a téma. A trendek továbbra sem mutatnak rózsás képet, és bár vannak pozitív jelek arra, hogy stabilizálódhat a munkaerőpiac, azért nagyon távol vagyunk például a peak 2021-es évtől, amikor a munkaerőpiaci lehetőségek könnyen navigálható terepet biztosítottak a munkavállalók számára.
Szerintem fontos, hogy beszéljünk az illúziókról - a biztos állásról alkotott illúzióról, vagyis arról, hogy ki mit is ért pontosan a biztonság alatt. Számtalanszor tapasztaltam azt a jelenséget, hogy a pályázók a nagyvállalati környezetet választották a startupokkal, vagy kisebb cégekkel szemben. Az érveik: itt biztosabb a környezet, mert nagy a cég és méretéből adódóan nincs kitéve annyira a piac hullámzásának, mint egy startup vagy egy kkv. A választás még akkor is a nagyvállalatra esett, ha adott esetben nem volt kihívásokkal teli a munka, és tisztán látszódott az interjúztatási szakaszban is, hogy a kívánt szakmai fejlődés mértéke sem feltétlenül biztosított.
Úgy gondolom, 2023 volt az az év, ahol ezek az illúziók szertefoszlottak. Olyan nagyvállalatok, mint például a Google, a Microsoft vagy a Meta sorra építették le a munkavállalóikat, nem kímélve a korábban nagy becsben tartott fejlesztőket sem. Ekkor még nem is beszéltünk a termékfejlesztésen vagy operationsben dolgozó kollégákról, ahol az elbocsájtások mértéke jóval súlyosabb volt. A leépítési hullámon még az sem feltétlenül változtatott az említett cégek esetében, hogy jó pénzügyi évet vagy negyedévet zártak. Ebben a környezetben szerintem érdemes újragondolni, mit is jelent valójában a munkahelyi stabilitás vagy biztonság 2024 év elején.
A legfontosabb tény, amit már előre leszögeznék: a biztos munkahely nem egyenlő a biztonságos karrierrel! Meglátásom szerint a karrier és a stabil munkahely szerepét érdemes ezen a ponton kettéválasztani. Egy váltás során továbbra is fontos, hogy alaposan megvizsgáljuk a cégek hátterét. Azonban sok esetben korlátozott mennyiségű és relevanciájú információt tudunk csak gyűjteni, amely alapján támogathatjuk a döntésünket. Emellett a befolyásunk a cég döntéseire is korlátozott lehet. Fontos megérteni, pontosan milyen felelősségekkel jár az a pozíció, amelyet felkínálnak nekünk, valamint tisztában lenni a vállalat belső működésével és politikájával. Az első és legfontosabb, hogy a szakmai ismereteid, illetve a szakmai tudásod is naprakész legyen, kövesse le a piaci követelményeket. Ez egy nagyon mély téma, sok-sok megközelítéssel, de a klasszikus példák talán ezek: ha rozsdás az angolod, akkor tegyél érte, hogy be legyen olajozva. Eddig csak backendeztél? Nagy trend újra a full-stack development, és ha nem akarsz feltétlenül kimaradni a lehetőségekből, érdemes lehet adott esetben frontend technológiákba is időt tenni - ide van egy nagyon jó útmutatója Benedeknek. Elkanyarodva picit engineeringtől, termékfejlesztéssel foglalkozol? Jelenleg szinte minden tech cég valamilyen módon próbál AI termékeket beilleszteni a portfóliójába, így ha ebbe beleásod magad, nagy hátrány nem érhet. Nagyon sok példát tudnék hozni más területekre is, de ami tényleg fontos, nyitott szemmel járjatok, mert ennél sosem volt fontosabb, hogy releváns tudást építsetek. Az angol nyelvről egy gyors megjegyzés: sokszor kerül elő az angol nyelv használata - beleértve az én hunglishomat :) - és ennek az oka, hogy technológiai trendekről, hypeokról nem magyar oldalakon fogsz először olvasni. Tartalom fogyasztással passzívan fejleszted az angolodat, ha pedig még szakmai kérdésekben állást is foglalsz itt-ott, máris aktívan gyakorlod az angol nyelvet.
Második elemként amit kiemelnék az a networking és a kapcsolatok szerepe. A mostani piaci helyzetben kiemelten fontos, hogy milyen minőségű a kapcsolati hálód, és ha szükséges, mennyire tudod ezt hasznosítani. Leépítenek és gyorsan szeretnél új munkát? A belső ajánlás továbbra is dominál tech cégeknél, és sokszor egyértelműen prioritást élveznek azok a jelöltek, akik ajánlás útján kerülnek be kiválasztási folyamatokba. A jó hír az, hogy a kapcsolati hálót bármikor növelheted, függetlenül attól, hogy tech közegen belül milyen területen dolgozol, és hol tartasz egyénileg ebben a folyamatban. Hogyan kezdjem el? Nagyon sok platformot tudnék erre ajánlani, többek között meetupokat, konferenciákat, ahol szakmailag is fejlesztheted magad, de szűkebb környezetben a munkahelyed is tökéletes lehet arra, hogy építsd a kapcsolataidat. Tudom, hogy sokaknak ez nem megy annyira könnyen, mert nehezen nyitnak mások felé, de saját példámon keresztül is azt tudom mondani, ha beleteszed az energiát, nagyon sok pozitív élmény érhet.
Összefoglalva a fentebb írtakat, szerintem a jó döntés az, ha magadat és kapcsolataidat fejleszted, mert ez a valódi érték a piacon. Ami pedig ennél is fontosabb, ez nem csak a jelenlegi helyzetnek szól, hanem hosszú távon is ezzel teheted a legtöbbet egy sikeres karrierért.
Kíváncsi vagyok, ti mit gondoltok erről az aspektusról? Írjatok nekünk, vagy gyertek a Discordra beszélgetni!
Jövő héten ismét jelentkezünk!
Batiz Péter (zero)
Az angol megfelelo szintu hasznalata alap, anelkul halott vagy az IT-ban. A kapcsolati halo mellett (az en linkedin ismeroseim 75+%-a recruiter/HR-es :-)) fontos, hogy a jelenleg is keresett hard skill-ekben (az en teruletemen pl. k8s, argocd, gitops, aws, terraform, git, linux, bash/python, github ci/jenkins) kepben legyel.
Sot, en proaktivan nezem annak a lokacionak az allashirdeteseit, ahova par ev mulva tervezek menni, es ha van feher folt, akkor irom a todo listamra.
Ja, es ami az atlag bela programozo mumusa: a soft skill-ek. Bar en itt azt latom, mar az nagy elony, ha az ember neha hajlando kimozdulni a komfortzonabol, ill. nem egy magaba zarkozo szociopata :-)