Hogyan lehet a tiéd a legjobb CV? - hetikraftie #1
Első hírlevelünkben pár hasznos tanáccsal szolgálunk önéletrajz ügyben, és áttekintjük röviden a globális technológiai munkaerőpiac legfrissebb trendjeit.
Hogyan lehet a tiéd a legjobb CV? Ez egy gyakori kérdés, amelyre szerintem az egyik legjobb stratégia, ha ezt az eye tracking heatmap-et használjátok kiindulási alapnak.
Adott esetben egy pozícióra több száz, de akár több ezer jelentkező is befuthat (főleg remote), emiatt pedig érdemes jól optimalizálni az önéletrajzod, hogy minél jobb esélyeid legyenek egy kiválasztási folyamatban. A túloldalon ülhet recruiter, vagy akár szakmai kolléga is, akiknek sok esetben marginális idejük van átnézni egy önéletrajzot, ezért nagyon fontos, hogy ne strukturális, vagy adott esetben tartalmi hibán csússzon el a pályázatod.
Tipikusan balról jobbra olvasunk és ezzel párhuzamosan az oldal legfelső része a leghangsúlyosabb. Érdemes oda tenni azokat a részleteket, amik a legfontosabbak a szakmai életedben a leendő munkáltató számára, mint például a legutolsó munkahelyed vagy az érték, amit te tudsz biztosítani a cég számára. Mi az, amit ne oda helyezzünk el? Elérhetőségeket nem érdemes oda helyezni, illetve a certeket/sulikat is érdemes máshova tenni, ugyanis ebben a közegben ritkán ez a megkülönböztető faktor, amikor valaki először rápillant az anyagodra (kivéve juniorok esetében, de ott is jó, ha vannak side projektek a sulik felett).
Érdemes kiemelni a technológiai tudás mellett azokat a tényeket is (ha van ilyen és kommunikálható), amivel te üzleti értéket növeltél a korábbi munkahelyeden (X fejlesztés megtérülése vagy hatása a cégre nézve). Arra is javasolt odafigyelni, hogy milyen pozícióra pályázol, és az adott pozícióra érdemes testreszabni az önéletrajzod. Lehet akár több verziód is! Például egy “software engineer vs devops” helyzetben jó ha a recruiternek nem kell keresgetni azokat a részeket, melyek egy devops pozícióra relevánsak. Legyen minél egyszerűbb és átláthatóbb, illetve legalább egy helyesírás ellenőrzőn küldjétek át a CV-t, ne egy elíráson múljon a jelentkezésetek.
A layoff tracker adatai alapján úgy tűnik, idén kilábalunk a tech leépítési gödörből. 2023Q4 eddig a “legjobb” negyedév az utóbbi másfél évben. Yess! Ez egybevág azokkal a beszélgetésekkel, amiken részt vettem az utóbbi időben különböző vezetőkkel. Regionálisan több tech cég is növekedést tervez 2024-ben, elsősorban Romániában, Lengyelországban illetve természetesen itthon is.
IC karrier fellángolás? Megfigyeltem az utóbbi időben Európában és a tengerentúlon is, hogy sokan inkább IC irányba váltanak vissza menedzsment trackről. A folyamat mozgatórugói között szerepelnek a hasonló anyagi lehetőségek (nem feltétlenül jobb a csomag menedzsment tracken), a kevesebb felelősség, és a magasabb elérhető státusz cégen belül. Nem tudom ez mennyire köszönhető annak a trendnek, hogy több tech cégnél is felszámoltak bizonyos menedzsment rétegeket - egy jóval hatékonyabb és kompaktabb méretű működésre átállva, mindenesetre ez egy érdekes trend, amire érdemes odafigyelni.
Megfigyelhető a tech iparágat is érintő gazdasági nehézségek mentén egyfajta váltás a céges kultúra és működés vonatkozásában is. Éves vagy negyedéves nyomásoknak köszönhetően, illetve ezzel párhuzamosan a fejlesztői felvétel könnyebbsége olyan helyzetet teremtett, amiben a fejlesztői kultúrák teljesen más dinamikában kezdenek működni (itthon is sok esetben). A rövid távú eredményesség felülírja a hosszú távú célokat, amit sok esetben a tech oldalon dolgozók szenvednek meg. A munkaerőpiaci túlkeresletnek köszönhetően, korábban jellemzően a munkavállalók érdekei mentén működött a piac, addig most egyértelműen a másik oldal felé billent a mérleg. Érdemes ebben a helyzetben - amennyire lehet - flexibilisen reagálni a változásokra, de azért nem elfelejtve a hosszútávú karrier célokat.
Részben ezt a témát is érintettük a kraftie podcast legfrissebb adásában Gyurival és Benedekkel (Shopify Staff Engineer). Az évindító adásban szó esett arról is, hogy mit várunk ebben az évben a tech piacon karrier vonatkozásban, de a home office lassú párolgásáról, fizetésemelésekről, a juniorok helyzetéről, és a “full-stack reneszánszról” is beszélgettünk.
Ha kérdésetek van hozzánk, írjatok, vagy keressetek meg a Discordon!
Jövő héten ismét jelentkezünk!
Batiz Péter (zero)